Interesujące fakty na temat nadbałtyckiej Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra to urokliwa miejscowość nad Bałtykiem, która co roku przyciąga rzesze turystów.

Co takiego ma ona do zaoferowania?

Jastrzębia Góra – ciekawostki

Przede wszystkim zachwyca malowniczy brzeg klifowy, który wznosi się na 67 metrów nad poziom morza. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna oraz specyficzny mikroklimat sprawia, że pobyt w tym miejscu, zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów. Jest to również idealna baza wypadowa do zwiedzania tej części Wybrzeża.

Nazwa Jastrzębia Góra wywodzi się od ptaków, które krążyły nad najwyższym wzniesieniem w tych okolicach — Kępą Swarzewską. Badania archeologiczne wskazują, że życie w tej osadzie miało miejsce już w erze paleolitu, a pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się w XIX wieku, jednak dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości osada zaczęła rozkwitać. Pierwsze zabudowania powstały w latach 20-tych XX wieku, a mała rybacka wioska, stawała się coraz bardziej popularnym miejscem wypoczynku.

Jeszcze więcej artykułów o Jastrzębiej Górze znajdziesz w serwisie: https://jastrzebia24.pl/.

5 najważniejszych informacji o Jastrzębiej Górze

  1. Badania geodezyjne prowadzone w 2000 roku wskazały, że to w Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięte miejsce na północ Polski – dla zaznaczenia tego faktu postawiono w tym miejscu pamiątkowy obelisk, który nazwano Gwiazdą Północy. Cieszy się on dużą popularnością wśród odwiedzających miejscowość-goście chętnie fotografują się w tym miejscu.
  2. Jastrzębia Góra ma piękną plażę – szeroką, ale także bardzo różnorodną. Oprócz piaszczystych przestrzeni można spotkać kamieniste fragmenty, co dodaje jej wyjątkowego klimatu. Jest idealnym miejscem do letniego wypoczynku i całorocznych spacerów brzegiem morza.
  3. Ze szczytu klifu w Jastrzębiej Górze można podziwiać przepiękne zachody słońca, a na miłośników aktywnego wypoczynku czeka specjalnie przygotowany dla turytów niebieski szlak spacerowy.
  4. Latem życie w Jastrzębiej Górze koncertuje się na Promenadzie Światowida – na turystów czekają liczne kluby, lokale gastronomiczne oraz występy na żywo.
  5. Atrakcją przyrodniczą jest Lisi Jar – malowniczy wąwóz, który kiedyś liczył 10 kilometrów, został jednak pochłonięty w znacznej części przez Bałtyk – otoczony przez stare buki jest urokliwą trasą, która prowadzi na plażę.

Będąc w Jastrzębiej Górze, koniecznie trzeba spróbować kaszubskiej kuchni, której specjalnością jest m.in. kaczka w żurawinach, czy wędzone piersi z gęsi oraz dziadówka – zupa z maślanki i ziemniaków, okraszona boczkiem.