Jak oszczędzać na jedzeniu na wakacjach?

Człowiek musi coś jeść, więc nawet na wakacjach nie jest w stanie zbagatelizować tej podstawowej czynności fizjologicznej. Na wakacjach na to jedzenie warto jednak uważać, albowiem ten, kto wybiera je bez żadnego pomyślunku i refleksji, koniec końców może przeznaczyć na nie nieświadomie naprawdę grube pieniądze. Wakacje w Polsce staną się tanie tylko wtedy, gdy dobrze je zorganizujesz i to pod każdym względem. Przeciętny Polak potrafi wydać więcej właśnie na jedzenie na urlopie niżeli na sam nocleg! Uważaj więc, by nie postąpić podobnie. Zwłaszcza jeśli chcesz przeżyć fajny urlop jak najniższym kosztem.

Uwaga na jedzenie na plaży

Aby to sobie lepiej zobrazować i pokazać na jakimś konkretnym przykładzie, załóżmy że będziesz spędzać wakacje nad polskim morzem. W przypadku miejscowości nadmorskich szczególną ostrożność należy zachować podczas spędzania wolnego czasu na plaży. Leżakując i pływając w morzu przez kilka godzin, możesz być pewien, że prędzej czy później zgłodniejesz. Jeżeli nie będziesz mieć przy sobie żadnej przekąski, zapewne dasz się skusić sprzedawcom biegającym po piasku z lodówkami, którzy swoimi zabawnymi i chwytliwymi hasłami zachęcają wszystkich do jedzenia lodów, pogryzania popcornu i orzeźwiania się zimnym piwem.

Na żywność sprzedawaną na plaży nakłada się jednak gigantyczną marżę. Nieraz potrafi ona wynieść nawet 300%! Tanie wakacje w Polsce są niemożliwe w realizacji, gdy zaczynasz korzystać z tego typu plażowych szybkich przekąsek. Jaka jest alternatywa? Oczywiście zabieranie żywności ze sobą z kurortu noclegowego. Jeżeli wiesz, że spędzisz cały dzień na plaży i w tym czasie nie będziesz odwiedzać żadnych knajp, koniecznie zabierz ze sobą jakieś świeże owoce czy kanapki albo orzechy, które mają dużo kalorii i dzięki temu znakomicie zaspokajają nawet większy głód i to na długi czas.

Noclegi z wyżywieniem

Dla wielu turystów codzienne wizyty w lokalnych restauracjach i knajpach są taką podstawową częścią każdego wakacyjnego dnia. Gdy jednak chce się, by te wakacje w Polsce były tanie, z takich rozrywek trzeba zrezygnować – albo całkowicie, albo przynajmniej częściowo. Normalny obiad składający się z zupy i drugiego dania w zwykłych jadłodajniach potrafi kosztować od trzydziestu do pięćdziesięciu złotych. Gdybyś chciał natomiast odwiedzić jakąś bardziej wykwintną i wyszukaną restaurację, najprawdopodobniej pozostawiłbyś w niej około stu złotych, a nie jest powiedziane, że wyszedłbyś z niej szczególnie najedzony, bo porcje podawane w takich lokalach na ogół są dość małe.

Rozwiązanie? Znalezienie noclegu oferującego jednocześnie wyżywienie. Połączenie tych dwóch elementów pozwala na spędzenie naprawdę tanich wakacji w Polsce. Porozglądaj się więc za takimi kwaterami turystycznymi, w których będziesz mógł nie tylko przenocować, ale też i porządnie się najeść. Wbrew pozorom takich miejsc jest coraz więcej. Często za dobę od osoby płaci się w nich mniej więcej sto złotych, czyli tyle, ile za sam porządny obiad w luksusowej knajpie.

A podróżnicy, którzy uwielbiają uroki śląskiej kuchni, koniecznie muszą sprawdzić opcje wakacyjne oferowane przez portal bytominfo.pl.

Samodzielne gotowanie na wyjeździe

Jeszcze jednym ciekawym wyjściem z sytuacji i to wyjściem bardzo ekonomicznym (chyba najbardziej) jest postanowienie o samodzielnym gotowaniu na wyjeździe. Wbrew pozorom to da się zrobić. Oczywiście taka decyzja wymaga samozaparcia i świadomości tego, że na gotowanie trzeba będzie przeznaczyć część wakacyjnego czasu, ale jednak lepiej stracić tę jedną godzinę w ciągu dnia, niżeli w ogóle rezygnować z letniego wyjazdu, bo nie ma się na niego wystarczających pieniędzy.

Aby w taki właśnie sposób spędzić wakacje w Polsce, czyli by móc na nich samemu sobie gotować, koniecznie trzeba jednak wziąć pod uwagę odpowiednie opcje noclegowe. Dobrym wyborem będą tutaj przede wszystkim apartamenty oraz domki letniskowe. Kwatery tego rodzaju przygotowywane są z myślą o tym, by można było wieść w nich normalne codzienne życie. Szczególną uwagę zwróć na wyposażenie kuchni. Jeżeli masz w niej gotować i na tym oszczędzać, musisz mieć do dyspozycji lodówkę, palnik, kuchenkę mikrofalową i jakiś mały piekarnik.