Jak radzić sobie z chorobą wysokościową?

Osoby, które doświadczyły tego syndromu zgłaszają, że objawy są podobne do kaca lub objawów grypopodobnych. Występują zawroty głowy, dezorientacja, wymioty lub nudności, uczucie wyczerpania i zmęczenia, a także ból głowy, duszność, tachykardia i bezsenność.

Nasilenie objawów zależy od tego, jak szybka jest zmiana wysokości. Na przykład, jeśli podróżujesz z miasta na poziomie morza do regionu na wysokości 2500 metrów, będziesz czuł się ospały przez pierwsze kilka godzin.

Wpływ mogą mieć też pewne skłonności biologiczne czy nawet styl życia, jaki prowadzimy. Sportowcy lub osoby ćwiczące cardio mogą mniej odczuwać zmiany w zawartości tlenu. Aby zapobiec lub zmniejszyć chorobę wysokościową zwróć uwagę na poniższe zalecenia:

1. Aklimatyzacja

Istotne jest, aby pierwszego i drugiego dnia po przybyciu na daną wysokość odpoczywać w hotelu lub wykonywać czynności o bardzo małym wysiłku. Alpiniści pragnący zdobyć Everest spędzają w obozie bazowym kilka dni lub do dwóch tygodni. Musisz pozwolić swojemu ciału przyzwyczaić się do zmian.

3. Skonsultuj się z lekarzem

Przy pierwszych objawach choroby wysokościowej należy zgłosić się do lekarza. Większość szpitali lub izb przyjęć posiada aparaty z tlenem i sprzęt do mierzenia poziomu tlenu we krwi. Nie pozwól, by minęły godziny przed pójściem do lekarza. Nawet w niektórych hotelach lub na kempingach są dostępni lekarze przez 24 godziny na dobę, którzy mogą ocenić Twój stan. Informacje na temat radzenia sobie z dolegliwościami choroby wysokościowej znajdziesz także w https://migdalki.pl

4. Leki

Niektórzy podróżnicy decydują się na przyjmowanie leków przeciwzapalnych przed wyruszeniem w podróż na dużą wysokość, aby złagodzić objawy takie jak bóle głowy. Może to być jednak tylko sposób na „ukrycie” problemu. Można też dostać tabletki, które poprawiają przepływ krwi do mózgu i zwiększają wydolność oddechową.

Najskuteczniejsze są często preparaty stosowane przez samych mieszkańców, jak np. liście koki w Peru. Nie mają one działania narkotycznego i są bardzo pomocne w łagodzeniu skutków choroby górskiej.

Na koniec zalecamy, aby nie palić papierosów na dni przed i w trakcie podróży, ponieważ palenie zmniejsza pojemność płuc. Nie jest też wskazane picie alkoholu, gdyż wywołuje on odwodnienie.