Małopolska dla ciekawych – co ciekawego zobaczysz w Wysocicach?

Na terenie Małopolski nie brak ciekawych miejscowości, które mogą każdego z nas oczarować swymi zabytkami. Gdzie warto się wybrać? Jedna z tych miejscowości, które dla każdego z nas mogą się okazać ciekawym celem wycieczki, są Wysocice. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Wysocice – skarb Małopolski

Wysocice to przede wszystkim miejscowość mogąca się pochwalić malowniczą okolicą oraz ciekawą historią. Wiadomo, że pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIII-wiecznych dokumentów, z których wynika, iż Wysocice należały w tym czasie do Odrowążów. Do dziś zachowała się we wsi cenna pamiątka po przedstawicielach tego rodu. Jest nią tak cenna atrakcja, jak romański kościół św. Mikołaja. Zabytek ten do dziś urzeka swym średniowiecznym charakterem, dzięki czemu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających Małopolskę turystów.

To jednonawowy kościół, który w XVIII i XIX stuleciu został powiększony o zakrystię oraz o kruchtę. Kto w czasie wycieczki zdecyduje się zajrzeć do jego wnętrza, ten będzie mógł ujrzeć tu wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej świątyni? Na kwadratową wieżę, która do dziś może się pochwalić cechami obronnymi oraz na wnękę w zewnętrznej ścianie prezbiterium, w której umieszczono kamienny posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Posąg ten jest cennym dziełem sztuki z początków XIII wieku, a miłośnicy zabytków sakralnych zwracają uwagę na fakt, iż są tu doskonale widoczne wpływy bizantyjskie. Portal z tympanonem z XIII wieku, gotycka ambona w nawie głównej – oto kolejne atrakcje, które czekają w Wysocicach na miłośników sztuki.

Wycieczki po Małopolsce to świetna propozycja dla każdego miłośnika kultury i sztuki

Cenne zabytki w tej części kraju spotkać można niemal na każdym kroku, a doskonale rozwinięta baza noclegowa sprawia, że planowanie ciekawych wypraw po tej części kraju staje się znacznie łatwiejszym zadaniem.

Więcej pomysłów na interesujące wycieczki i podróże po Małopolsce znajdziesz w serwisie https://www.region24.pl/.