O czym pamiętać wybierając się na trekking

Przed wyruszeniem w trekking, ważne jest, aby dobrze zaplanować trasę. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących trasy trekkingu.

Stan fizyczny

Musisz poznać swoje możliwości i swój poziom fizyczny. Jeśli planujesz kilkudniowy trekking, najlepiej jest potrenować kondycję fizyczną. Powinno to następować stopniowo, a najlepszym rozwiązaniem, jeśli jesteś w słabej formie, są krótkie spacery, aby stopniowo poprawiać kondycję i przyzwyczajać organizm. Po pewnym czasie będziesz w stanie podjąć się dłuższych wędrówek.

Należy mieć przy sobie odpowiedni sprzęt

Dobre obuwie i dobra odzież są niezbędne, aby nie cierpieć z powodu zimna, gorąca, otarć itp. Najlepsze jest noszenie 3 warstw.

Wybieranie trasy

Wybór trasy idzie w parze z Twoją kondycją fizyczną. Powinieneś dostosować trasę do swojej kondycji fizycznej. Nachylenie, wysokość i odległość to rzeczy, o których należy pamiętać. Po wybraniu trasy należy zapisać ją na mapie. Wybór ścieżek, którymi będziesz podążać, pomoże Ci zrozumieć trasę na miejscu i poznać najbardziej wymagające fizycznie obszary. W ten sposób zawsze będziesz wiedział, dokąd zmierzasz.

Wybierz się z osobą towarzyszącą

W górach zawsze wskazane jest zabranie osoby towarzyszącej. Jeśli jednak wolisz iść sam, daj znać komuś, gdzie idziesz i poinformuj go o wyborze szlaków.

Jak zacząć przygodę z trekkingiem? Oto poradnik dla początkujących.

Weź ze sobą mapy

Niezależnie od tego, czy na papierze, czy w aplikacji, powinieneś zabrać ze sobą mapy. Kiedy już znajdziesz się na pustkowiu, mogą pomóc Ci naprowadzić Cię na właściwą drogę.

Sprawdź pogodę

Każdy, kto zamierza uprawiać sport na świeżym powietrzu, powinien zwracać uwagę na pogodę. Sprawdzenie pogody na kilka dni przed wyjazdem, a zwłaszcza dzień wcześniej, pozwala na podjęcie niezbędnych środków ostrożności, a w razie potrzeby anulowanie wyprawy.

Przygotuj swój plecak

Optymalizacja wagi plecaka jest kluczowa. W rzeczywistości im lżejszy jest plecak, tym lepiej. Najlepiej jest wybrać rzeczy niezbędne na trasie.

Dbaj o środowisko

Należy dbać o przyrodę. Więc gdziekolwiek pójdziesz, zostaw tylko ślad swojego buta. Należy unikać schodzenia z ustalonych ścieżek i szlaków, ponieważ oprócz zgubienia się, można trafić na obszary chronione z wrażliwą florą. Nie oznacza to, że nie możesz zejść ze ścieżki, aby odpocząć na kamieniu lub położyć się na łące, ale zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem. I oczywiście nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci. Ponadto, jeśli znajdziesz śmieci, zbierz je i wyrzuć do kosza na końcu wędrówki.