Zakopane: co warto zobaczyć?

Zakopane, znane doskonale i amatorom górskich wędrówek, i tym, którzy preferują sporty zimowe, może się pochwalić licznymi atrakcjami. Ciekawe muzea, cenne zabytki drewnianej architektury oraz inne atrakcje, dzięki którym każdy z nas może tu spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób – taka oferta sprawia, iż chętnych na wypoczynek w stolicy Podhala nie brakuje. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Co warto zwiedzić w Zakopanem?


Spacer po Krupówkach to podstawowa oferta dla każdego, kto odwiedza Zakopane. To tu skupiają się najsłynniejsze restauracje, to tu można kupić regionalne pamiątki. Z Krupówek blisko jest do zboczy Gubałówki, po zboczach której można spacerować lub jeździć na nartach. Wędrówki po masywie Gubałówki są jednocześnie doskonałą ofertą dla każdego, kto chce aktywnie spędzić czas, a jednocześnie cieszyć się wspaniałymi widokami na Tatry i Zakopane. Innym skarbem Zakopanego jest Wielka Krokiew – skocznia narciarska, znana doskonale jako miejsce organizacji wielu zawodów sportowych. Kto chce poszerzyć swą wiedzę na temat tatrzańskiej przyrody oraz historii Podhala, ten powinien odwiedzić Muzeum Tatrzańskie. Jego ekspozycja zaskakuje różnorodnością, a zgromadzone tu eksponaty mogą oczarować i historyków, i miłośników fauny i flory. Inną placówką muzealną, której warto poświecić swój czas, jest Muzeum Karola Szymanowskiego. Mieści się ono w willi Atma, w której kompozytor mieszkał przez wiele lat. Kusi też Muzeum Stylu Zakopiańskiego, w którym można zapoznać się z twórczością Stanisława Witkiewicza, znanego jako twórca stylu zakopiańskiego w polskiej architekturze, oraz jego syna – Stanisława Ignacego Witkiewicza, który z Zakopanem był dość silnie związany.
Sporo ciekawych wiadomości na temat Zakopanego i jego mieszkańców można zdobyć w trakcie wizyty na cmentarzu. Nekropolia, która czeka na Pęksowym Brzysku, jest miejscem wyjątkowym, a piękne nagrobki przypominają nam o zasłużonych mieszkańcach Zakopanego oraz o znanych Polakach, którzy z miastem tym się związali. Ratownicy tatrzańscy, Sabała, Chałbiński czy Makuszyński – oto wybrane groby, które warto tutaj odwiedzić.

Tatrzańskie wędrówki: gdzie warto się wybrać?


Kto znajdzie tanie noclegi na terenie Zakopanego, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki w pobliskie Tatry. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest tu Kasprowy Wierch, na którego szczyt można wjechać kolejką, wielkim powodzeniem cieszy się też Giewont, na który prowadzi bardzo popularny wśród turystów szlak pieszy. Dla tych, którzy nie lubią zbyt forsownych wędrówek, a chcą się nacieszyć tatrzańskimi pejzażami, nie lada gratką będzie spacer po tatrzańskich dolinkach. Kusi Dolina Chochołowska, intryguje też Dolina Kościeliska. Innym miejscem, bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, jest Morskie Oko, do którego prowadzi wygodna, asfaltowa droga. Ciekawą przygodą mogą się też okazać wycieczki na Nosal oraz wizyta na Kalatówkach. Wszystkie te miejsca urzekają pięknymi widokami, a czas spędzony na odkrywaniu ich piękna z pewnością nie będzie czasem straconym.

Zakopane to popularny ośrodek turystyczny, który może się pochwalić nie tylko licznymi atrakcjami, ale i rewelacyjnie rozwiniętą bazą noclegową. Kto znajdzie tanie noclegi w tym mieście, ten będzie mógł się cieszyć pięknem tutejszych budowli oraz delektować widokami, które na długo pozostaną w pamięci każdego z nas.