Wpływ tłumów na środowisko naturalne gór

Od lat liczba odwiedzających parki narodowe stale rośnie, ponieważ ludzie ze wszystkich środowisk odkrywają psychiczne i fizyczne korzyści płynące ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, więcej ludzi oznacza większy tłok na szlakach, a tłumy sprawiają, że spokój i cisza w lesie są prawie niemożliwe do osiągnięcia.

Ale przepełnienie nie tylko tłumi wrażenia z przebywania na świeżym powietrzu; wszystkie te osoby skoncentrowane na ograniczonej przestrzeni mogą również siać spustoszenie w dziewiczych krajobrazach i naturalnych ekosystemach.  Na szczęście istnieją sposoby, aby wyjść na zewnątrz – tak, nawet do najczęściej odwiedzanych parków w naszym kraju – i nie tylko uniknąć tłumów, ale także zmniejszyć swój wpływ na środowisko.

Dlaczego tłok ma znaczenie

Pomijając niedogodności związane z zatłoczonymi szlakami, prawda jest taka, że im więcej ludzi znajduje się w danej przestrzeni, tym bardziej szkodliwy jest skumulowany efekt ich obecności. Obejmuje to erozję szlaków, zaśmiecanie, przecinanie szlaków przez ludzi szukających skrótów lub nowych widoków, a nawet narażanie siebie i dzikich zwierząt przez zbytnie zbliżanie się do nich. Wszystkie te działania mogą powodować uciążliwości dla otoczenia, przyciągać zwierzęta, zanieczyszczać drogi wodne, a nawet niszczyć całe ekosystemy.
Dzikie zwierzęta również płacą za to cenę. Jeśli zwierzę takie jak łoś zbyt dobrze czuje się w pobliżu ludzi i udokumentowana jest interakcja między gatunkami, może być zmuszone do eutanazji. Dodatkowo, jedzenie, w tym skórki pomarańczy i mieszanki, powinno być zawsze właściwie wyrzucane dla zdrowia zwierząt; karmienie dzikich zwierząt przez przypadek lub celowo może sprawić, że będą one zbyt zależne od ludzi lub zbyt chętne do zbliżania się do nich.

Jak zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko?

  • Planuj z wyprzedzeniem i przygotuj się
  • Wybieraj mniej uczęszczane szlaki. Tutaj znajdziesz ciekawą propozycję w Karkonoszach.
  • Podróżuj i obozuj na wyznaczonych szlakach
  • Pozbywaj się odpadów w odpowiedni sposób
  • Pozostaw to, co znajdziesz
  • Bądź bardzo ostrożny z ogniskami
  • Szanuj dziką przyrodę
  • Bądź wyrozumiały dla innych