Skrzyczne – jak wejść, atrakcje i ciekawostki

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych beskidzkich szczytów, stanowiący jednocześnie najwyższy punkt Beskidu Śląskiego. Z tego względu uwzględniony został w zestawieniu Koron Gór Polski. Dlaczego warto się tam wybrać i gdzie rozpocząć wędrówkę?

Skrzyczne – atrakcje

Główną atrakcją Skrzycznego jest przepiękna panorama, która roztacza się z tego szczytu w pogodne dni na Kotlinę Żywiecką oraz otaczające je pasma Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz Beskidu Żywieckiego. Podziwianie widoków ułatwia specjalna platforma widokowa. P

oza tym, na szczycie umiejscowiono sporych rozmiarów schronisko PTTK z miejscami noclegowymi, gastronomią i tarasem z widokiem na góry. Pewną ciekawostką jest także znajdujący się na samym wierzchołku nadajnik telewizyjny, emitujący sygnały nawet do Krakowa!

Skrzyczne – jak wejść?

U stóp Skrzycznego leży turystyczne miasto Szczyrk i to właśnie ono stanowi główną bazę wypadową na dach Beskidu Śląskiego. Z miejscowości tej startują dwa szlaki turystyczne – jeden oznaczony znakami niebieskimi, drugi zielonymi. Zabieg ten pozwala na stworzenie zgrabnej pętelki. Obie trasy są dosyć strome – mają zaledwie 5 km przy różnicy wysokości 500 metrów! Wycieczka na Skrzyczne, tą opcją, będzie więc wysiłkiem dosyć krótkim (2-3 godziny), ale dosyć intensywnym.

Trasa niebieska wiedzie głównie terenami wykorzystywanymi w zimie jako nartostrady, zielony szlak natomiast prowadzi raczej przez lasy. Oba położone są urokliwie i dostarczą oku wielu walorów widokowych. Poinformować należy, że Szczyrk nie jest jedyną możliwą bazą wypadową na Skrzyczne – dojść na szczyt można również z miejscowości Lipowa-Ostre oraz idąc grzbietem pasma od strony Baraniej Góry.

Inne ciekawe szlaki turystyczne można znaleźć na stronie www.NaKońcuŚwiata.pl – zapraszamy!