Szopka Bożonarodzeniowa i lodowe choinki w Zakopanem

Zakopiańscy uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara mieszczącego się przy ulicy Strug w Zakopanem mieli okazję wykazać się w tym roku swoimi niebanalnymi umiejętnościami, wykonując Szopkę Bożonarodzeniową, która stanęła przed Urzędem Miasta Zakopane.
Prace nadzorował nauczyciel Andrzej Mrowca i Janusz Jędrzejowski. Szkoła współpracowała w całym projekcie z burmistrzem Zakopanego i Chrześcijańskim Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Schwabisch Gmund. W poprzednim roku podziwiać można było tradycyjną co ciekawe hiszpańską szopkę przed siedzibą Urzędu Miasta, do której figurki i całe wyposażenie zafundował miastu Rafael Cardenas, rodem z Hiszpanii znany wieloletni juror Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Szopka miała stać przed urzędem do końca stycznia 2015 roku.
Ozdabianie Zakopanego świątecznymi gadżetami to już wieloletnia tradycja, która zapewne pozostanie na wiele lat. Jednak wznoszenie szopki bożonarodzeniowej przed gmachem Urzędu Miasta Zakopane to raczej coś nowego w tej dziedzinie.
Pomysłodawcą był właśnie Rafael Cardenas – przynajmniej tak ujął to Janusz Majcher burmistrz Zakopanego, w rozmowie z lokalnymi mediami. Cardenas ufundował nie tylko całe wyposażenie, ale także odpowiednio je zorganizował.

Tego roku jak już wspomniano powyżej, mieli okazję wykazać się w tej materii uczniowie Zakopiańskiego Liceum Plastycznego. Burmistrz Miasta Zakopane podkreślił, że już od lat brakowało w okresie świąt grudniowych przyzwoitej szopki w Zakopanem. Wielu się o nią dopominało również spora rzesza turystów, którzy w tym okresie nocują w Zakopanem.

Zimową Stolicę Polski – Zakopane w tym czasie zdobić będą jeszcze inne tradycyjne akcenty. Jak chociażby choinka przy oczku wodnym w centrum Zakopanego przy Krupówkach i lodowe choinki na Równi Krupowej.
Lodowe choinki to pomysł sprzed kilkudziesięciu lat. Są to drzewka pokaźne świerki, które oblewane są systematycznie wodą, ulegając zamarzaniu i w ten sposób zamieniając się w lodowe ozdoby miasta.
Oczywiście, gdy odpowiednio mrozi w górach, bowiem przy letnich akcentach jak to ostatni jest w zimie może ów proces przynieść odwrotny skutek, zmieniając taki świerk w straszaka.
Jeśli jednak uda się stworzyć przy odrobinie szczęścia lodową choinkę taką z prawdziwego zdarzenia, na koniec drzewko zostaje efektownie podświetlone kolorowymi światełkami.

Szopka Bożonarodzeniowa oraz lodowe choinki to ciekawy pomysł i mimo wielu negatywnych sygnałów wydaje się, że pozostanie w tradycji zimowego wizerunku Zakopanego.