Górzno i jego atrakcje

W rejonie Brodnicy nie brak ciekawych miejscowości, którym w czasie wycieczki po województwie kujawsko-pomorskim warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jednym z ciekawszych miasteczek, które warto odwiedzić w trakcie takiej podróży, jest Górzno. Jakie atrakcje czekają tutaj na gości?

Z kart historii – Górzno i jego dzieje

Górzno może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza, a pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z 1229 roku. Początkowo miasto to należało do biskupów płockich, którzy wznieśli tu swój zamek. W 1327 roku Górzno otrzymało prawa miejskie, dzięki czemu mogło się pomyślnie rozwijać jako lokalny ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Jakie atrakcje mogą obecnie zachęcić turystów do odwiedzenia tego miasteczka?

Co warto zobaczyć w tym mieście?

Górzno to przede wszystkim piękna okolica. Tu, w unikalnej scenerii Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, każdy z nas może się nacieszyć pięknymi krajobrazami. Park ten obejmuje najpiękniejsze skrawki Pojezierza Dobrzyńskiego, a wycieczki po jego terenie każdemu sprawią wiele radości. W samym mieście pięknie prezentują się okolice rynku. Wciąż można tu zobaczyć domy z XIX wieku, w gronie których nie brak ciekawych zabytków drewnianej architektury. Wśród zabytków sakralnych na szczególne wyróżnienie zasługuje kościół parafialny Świętego Krzyża, którym do 1830 roku opiekowali się Bożogrobcy. W jego wnętrzu znajduje się wiele ciekawych dzieł sztuki, w tym otoczony silnym kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

A jeśli planujesz wyjazdy w inne, ciekawe zakątki Polski, polecamy sprawdzić najpiękniejsze atrakcje Bydgoszczy.

Co warto zobaczyć w okolicy Górzna?

W najbliższej okolicy miasteczka atrakcji nie brakuje, warto zatem zaplanować dłuższy pobyt w tym regionie. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Nie lada gratką, szczególnie dla osób lubiących wypoczywać na łonie natury, będą też okoliczne rezerwaty przyrody. Ostrowy nad Brynicą i Jar Brynicy to tylko wybrane rezerwaty, którym warto poświęcić swą uwagę.

Górzno to ciekawy kierunek turystycznych wypraw, szczególnie dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz przyrodników. W okolicy tego miasta cennych skarbów natury nie brakuje, zatem każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.