Złoty Stok – co warto zobaczyć w tym mieście?

Złoty Stok ma wiele uroku, a jego zabudowa oraz malownicze otoczenie skutecznie przyciągają turystów z całego kraju. Jakie atrakcje czekają na nas w tej części Sudetów? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po Złotym Stoku oraz w najbliższej okolicy tego miasta?

Z kart historii – Złoty Stok i jego dzieje

Historia Złotego Stoku sięga czasów średniowiecza. Już w początkach XIV stulecia osada ta zyskała prawa miejskie, a dostęp do cennych złóż złota oraz bliskość ważnych traktów handlowych sprawiły, iż miasto to przez wieki mogło się cieszyć pomyślnym rozwojem. Już w drugiej połowie XIII wieku na terenach miasta wydobywano cenne minerały, przy czym kruszcem najcenniejszym okazało się złoto.

To dzięki niemu w XVI wieku Złoty Stok przeżywał swój najlepszy okres, ciesząc się jednocześnie jednym z najważniejszych ośrodków górniczych w ówczesnej Europie. I choć z czasem miasto straciło na znaczeniu, a istniejąca tu od czasów średniowiecza kopalnia stała się „tylko” atrakcją turystyczną, w czasie wycieczki po Złotym Stoku wciąż można ujrzeć sporo obiektów, które w wyjątkowo ciekawy sposób przypominają o czasach świetności tego miasta. W jaki sposób można spędzić tutaj wolny czas?

Złoty Stok i jego atrakcje – to trzeba zobaczyć!

Zwiedzanie Złotego Stoku może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą oraz fascynującą lekcją historii. To miasto może się pochwalić wieloma zabytkami, a spacer po tutejszej starówce pozwoli nam zapoznać się z najcenniejszymi budowlami tego miasta. Wiekowe kamieniczki, ratusz oraz budynek mennicy, mogący się pochwalić historią sięgającą XV wieku – oto ważne zabytki, przy których warto się na dłużej zatrzymać. W mieście tym nie brak też ciekawych zabytków sakralnych, w gronie których wyróżnia się gotycki kościół św. Barbary. Dla aktywnych nie lada gratką może się okazać spacer po „Złotej Ścieżce”, dzięki której można poznać największe atrakcje miasta oraz poszerzyć swą wiedzę na temat jego historii.

Dla najmłodszych wspaniałą przygodą może się okazać wizyta w Średniowiecznym Parku Techniki, choć i tak największym zainteresowaniem w tym mieście cieszy się zabytkowa kopalnia złota. Na jej terenie czekają na nas takie atrakcje, jak Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, Sztolnia Gertruda oraz Czarna Sztolnia, znana z jedynego w Polsce podziemnego wodospadu. Wszystkie te atrakcje robią ogromne wrażenie na turystach, a czas spędzony w takim otoczeniu dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.

Artykuły o interesujących miejscach turystycznych znajdziesz też w serwisie morzegory.pl.